Vaikų ir paauglių psichikos sveikata

 

Startuoja informacinė kampanija „Paauglystė yra visiškai normalu"

paauglyste yra normalu

2022-06-15 startavo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos inicijuota informacinė kampanija „Paauglystė yra visiškai normalu“, kuria siekiama parodyti, kad paauglystės iššūkiai yra natūralūs ir būdingi visiems, o kreiptis pagalbos dėl to – irgi normalu.

Tarnybos vadovė Ilma Skuodienė tikisi, kad kampanija padės įsijausti į paauglių problemas, o galbūt – ir padės sumažinti smurto atvejų prieš paauglius skaičių.

„Paauglystė – kardinalių pokyčių metas vaikams, iššūkių tuo metu kyla ir suaugusiesiems. Svarbu nepamiršti, kad iškilusių problemų smurtas neišspręs, tam yra kitų, kur kas geresnių būdų“, – teigia I. Skuodienė. 

„Kampanijos tikslas – sumažinti smurto atvejų prieš paauglius skaičių, kuris vis dar sudaro liūto dalį tarp visų smurto prieš vaikus atvejų“, – priduria ji.

Tarnybos duomenimis, pernai prieš 10–17 metų vaikus užfiksuoti 1859 galimi smurto atvejai iš 2935. Apie dalį jų gali būti iš viso nepranešama. 

„Tėvams reaguojant į pasikeitusį paauglių elgesį svarbu išlaikyti ramybę, vengti nuolatinių priekaištų, „nekalbadienių“, konfliktų, o svarbiausia – vengti smurto. Svarbu turėti bendros veiklos, nepamiršti pagirti vaikus, jiems padėkoti, taip pat pasistengti suprasti ir emociškai palaikyti“, – tvirtina tarnybos direktorė. 

Ji taip pat pabrėžia, kad svarbu tėvams ir kitiems paauglių gyvenime dalyvaujantiems suaugusiesiems atkreipti dėmesį į vaikų psichikos sveikatą, skirti jos stiprinimui daugiau dėmesio.

„Tai ypač svarbu po COVID-19 pandemijos, kurią išgyventi buvo itin sunku. Būtent šiuo laikotarpiu paauglių santykiai su tėvais galėjo blogėti dėl kylančių iššūkių, įtampų, susijusių su mokymusi, darbu ar buitimi, daugėjo nerimą, stresą patiriančiųjų, suicidines mintis išreiškiančių jaunų žmonių“, – pasakoja I. Skuodienė.

Daugiausia į „Vaikų liniją“ kreipiasi būtent paaugliai – pernai jie sudarė 56 proc. besikreipusiųjų. Dažniausiai skambinama dėl įvairių sunkumų – savižudybės, santykių su tėvais ir draugais. 

I. Skuodienė primena, kad ieškoti pagalbos, jeigu jos prireikia, yra visiškai normalu, o galimybių kreiptis pagalbos tikrai yra nemažai. Svarbiausia žinoti, kur ir kaip tą pagalbą rasti.

Kartais kreiptis pagalbos būtina

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė sako, kad natūralu paauglystėje kylančius iššūkius bandyti išspręsti savo jėgomis, tėvai gali būti tie, kurie išklauso, padeda suprasti jausmus, ieškoti sprendimų ir nusiraminimo būdų, tinkamos veiklos. 

Visgi kartais situacija gali negerėti – būtent tada būtina kreiptis pagalbos. 

„Kreipimasis į specialistus nereiškia, kad tėvams arba globėjams nepavyko, jie nesusitvarkė ar yra nesėkmingi. Kreipimasis reiškia, kad tėvai ar globėjai neignoruoja vaiko emocinės būklės ir elgesio bei adekvačiai įvertina vaiko poreikius, siekia jam padėti“, – sako S. Bieliūnė.
Jos teigimu, tėvams ar globėjams reikia nebijoti su vaikais kalbėtis apie pagalbos galimybes, išklausyti jų nuomonę ir spręsti šiuos klausimus kartu.

Vienas pagalbos būdų, pasak patarėjos, yra emocinės paramos linijos, skirtos tiek jaunimui, tiek tėvams – tai gali padėti atrasti naujų įžvalgų dėl esamos situacijos. 

„Ši greita pagalba tinkama tais atvejais, kai reikia išklausymo, pasikalbėjimo apie sunkumus „čia ir dabar“, – teigia sveikatos ministro patarėja.

Ji taip pat sako, kad Lietuvoje plačiai prieinamos psichologinės gerovės paslaugos, atsiradusios COVID-19 pandemijos metu. Psichologo konsultacijos, grupiniai užsiėmimai ar savitarpio parama teikiama per visuomenės sveikatos biurus visose savivaldybėse.

„Šios paslaugos itin tinkamos, kai susiduriama ne su sutrikimais, o sunkumais. Kitaip tariant, išgyvenant skyrybas, susidūrus su elgesio problemomis, netekties atveju ar dėl kitų socialinių veiksnių prireikus pagalbos tiek stiprinti psichikos sveikatą, tiek gauti psichologinę pagalbą“, – pasakoja S. Bieliūnė. 

Savivaldybėse taip pat veikia psichikos sveikatos centrai, kurių komandos pasiruošusios padėti tiek paaugliams, tiek jų tėvams. Juose teikiamos psichiatro, medicinos psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos, vykta grupiniai užsiėmimai, kai kuriuose iš jų organizuojamos psichoterapijos, psichosocialinės reabilitacijos paslaugos. 

Visa ši pagalba teikiama nemokamai ir prieinama visoje Lietuvoje. 

Daugiau aktualios informacijos apie psichikos sveikatą, vaikų ir tėvų tarpusavio santykius ir pagalbos galimybes galima sužinoti apsilankius nacionalinėje platformoje www.pagalbasau.lt.

 


Atmintinė tėvams - kaip geriau suprasti savo vaikus

kaip geriau suprasti savo vaikusPsichikos sveikatos specialistai įspėja: pastaruosius dvejus metus besitęsianti pandemija ir šių dienų karas Ukrainoje gali išprovokuoti vaikų ir paauglių sunkiai kontroliuojamą nerimą, pablogėjusią emocinę sveikatą, išauginti psichologinį pažeidžiamumą, padidinti konfliktinių situacijų šeimoje ar mokykloje, net lemti psichikos ar elgesio sunkumų atsiradimą.

Vykdydama Ilgalaikių COVID-19 pandemijos neigiamų pasekmių žmogaus ir visuomenės psichikos sveikatai mažinimo veiksmų planą bei siekdama padėti tėvams geriau suprasti savo vaikus, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) iniciavo trumpų atmintinių tėvams parengimą. Jose – svarbiausia informacija apie vaikų psichikos sveikatos stiprinimo galimybes, tinkamo ekranų naudojimo taisykles, ankstyvuosius emocinių ir elgesio sunkumų požymius bei psichologinės pagalbos galimybes.

Atmintines tėvams rasite nacionalinėje psichikos sveikatos svetainėje pagalbasau.lt.

Kartu su Valstybinio psichikos sveikatos centro specialistais rengdama informaciją tėvams, SAM identifikavo aktualiausius klausimus, dažniausius pandemijos laikotarpiu išryškėjusius sunkumus, su kuriais susiduria vaikai ir paaugliai. Atmintinėse psichologai paprastai ir aiškiai pateikia vaiko elgesio ar savijautos pavyzdžius, į kuriuos tėvams vertėtų atkreipti dėmesį, bei praktinius patarimus, kaip padėti savo vaikams, nurodoma informaciją, kur galima kreiptis profesionalios pagalbos.

Atkreipiame dėmesį, kad nacionalinėje psichikos sveikatos svetainėje pagalbasau.lt taip pat galima rasti kitą aktualią informaciją naujoje, specialiai paaugliams sukurtoje skiltyje, apimančioje lytiškumo, santykių, smurto, streso ir kitas su psichikos sveikata susijusias temas.

 


 

Ar vaikas be tėvų priežiūros gali eiti pas gydytoją?

Ligonių kasų specialistų neretai teiraujamasi, ar gali vaikas be tėvų ateiti pas gydytoją. Juk šeimose pasitaiko, kai susirgus vaikui į gydymo įstaigą jo nėra kam palydėti arba palydi jį ne tėvai, o artimieji. Atrodo, kas gi čia tokio, juk vaikus nuo gimimo iki 18 metų privalomuoju sveikatos draudimu draudžia valstybė, jiems už paslaugas mokėti nereikia, nes už jas sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Vis dėlto – vieno vaiko pas gydytojus leisti negalima.

„Tiek fizine, tiek psichine savo vaikų sveikata bei raida visada turi rūpintis tėvai (įtėviai) ar globėjai. Jų pareiga nuo pat gimimo vaiką prirašyti pasirinktoje sutartį su teritorine ligonių kasa turinčioje poliklinikoje, pas pasirinktą šeimos ar vaikų ligų gydytoją. Vaikams kasmet turi būti atliekami profilaktiniai sveikatos patikrinimai",– sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus patarėja Žydrūnė Baigienė.

Pasak jos, tėvams ir globėjams reikia žinoti, kad vaikams iki 16 metų sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tik su jų įstatyminių atstovų sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugas. „Paciento atstovais pagal įstatymą gali būti: vienas iš tėvų (įtėvių), globėjas, rūpintojas. Nesant šių atstovų raštiško sutikimo, gydytojas negalės atlikti patikrinimo. Tiesa, kaip jau ir minėjau, kai vaikui būtina skubi medikų pagalba, ji turi būti teikiama ir nesant tokių atstovų",– teigia Ž. Baigienė.

Problemų kyla, jei į užsienį ilgesniam laikui išvyksta abu tėvai, o vaikai paliekami artimųjų giminaičių priežiūrai. „Teisiškai neįforminus laikinosios globos (rūpybos) šie žmonės negali atstovauti vaikams gydymo įstaigoje. Tuo tarpu turint atstovavimo teisę patvirtinantį dokumentą, sunegalavus vaikui, su juo kreipiantis į gydymo įstaigą rūpesčių nekiltų",– sako Ž. Baigienė.

Pasak jos, tėvelių pareiga prieš išvykstant ilgesniam laikui gyventi ir dirbti į kitą valstybę, sutvarkyti savo vaiko atstovavimo ir priežiūros klausimus.

Tuo tarpu sulaukę 16 metų jaunuoliai jau gali pasirinkti atstovą pagal pavedimą. „Šis atstovavimas įforminamas notarine tvarka arba pacientas apie savo pasirinktą atstovą pasirašytinai gali nurodyti savo medicinos dokumentuose",– teigia Ž. Baigienė.

Tad sunegalavus vaikui, į gydymo įstaigą tėveliams, o jei tėvų nėra – globėjams, reikėtų keliauti kartu su vaiku. Kreipiantis reikia turėti vaiko ir savo (tėvų ar globėjų) asmens dokumentą, globėjams – būtinas atstovavimo teisę patvirtinantis dokumentas.

 


 

Kauno apskrities priklausomybės ligų centro teikiamos paslaugos vaikams ir jaunimui

Pastaruoju metu, kai aplinkoje daug įtampos ir neapibrėžtumo, paaugliai ypatingai jautriai išgyvena šiuos visuomenėje vykstančius procesus, kurie atsispindi jų šeimose bei aplinkoje. Tokiame amžiuje, nesant patirties bei vidinių resursų labai sunku suprasti įvairius kylančius jausmus, būsenas, įveikti stresą, teisingai įvertinti savo santykius su aplinkiniais. Todėl neretai patikimu būdu įveikti kylančius sunkumus tampa draugų būrys ir svaiginimasis cigaretėmis, alkoholiu, narkotinėmis medžiagomis. Kiti ieško nusiraminimo bei bando pabėgti nuo slegiančios realybės kompiuteriniuose žaidimuose.

Kauno apskrities priklausomybės ligų centro vaikų ir jaunimo skyrius – vienintelis akredituotas, turintis licenciją (Licencijos Nr. 2305) teikti tokio pobūdžio paslaugas mūsų šalyje, veiklą pradėjo 2006 m. Per 10 darbo metų sukaupėme patirties bei instrumentų, kuriais vadovaudamiesi galime dirbti ir padėti jaunuoliams ir jų šeimų nariams. Pradėję nuo trumpalaikės pagalbos jaunuoliams gyvenantiems Kauno apskrityje, šiuo metu mes aptarnaujame paauglius (nuo 14 iki 18 metų) ir jų artimuosius iš visos Lietuvos. Teikdami paslaugas savo jauniesiems pacientams siekiame konjunktūrinio ryšio tarp medikamentinio gydymo ir psichosocialinių paslaugų. Įvairių priemonių derinimas – kompleksinė pagalba yra pagrindinis sėkmės garantas, sugrįžtant į produktyvų funkcionavimą savo aplinkoje ir visuomenėje. Pagalba teikiama komandiniu principu, dirbant gydytojui vaikų ir paauglių psichiatrui, medicinos psichologui ir socialiniam darbuotojui.

Kauno apskrities priklausomybės ligų centro vaikų ir jaunimo skyriaus nuostata – padėti suvokti paaugliui, kad jis ne vienas su tokia problema, kad kylantys sunkumai - išsprendžiami, kad prisiimant atsakomybę už save ir savo sveikimą surandama pozityvi gyvenimo prasmė.

Skyriuje teikiamos paslaugos:

  • Ambulatorinis konsultavimas - gydytojo psichiatro, psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos, narkotinių medžiagų vartojimo nustatymas;
  • Psichoterapinė reabilitacija – adaptuota „12-os žingsnių“ programa, trukmė iki 12 mėnesių;
  • Artimųjų konsultavimas - bendravimo įgūdžių tobulinimas, tarpusavio supratimo didinimas;
  • Palaikomoji terapija;
  • Aktyvios laisvalaikio formos- muziejų, parodų lankymas. Grupinės sporto treniruotės.

Kiekvienam pacientui reabilitacijos planas sudaromas individualiai, atsižvelgiant į problemos apimtis, motyvaciją sveikti, įvertinant vaiko (jaunuolio) socialinių įgūdžių ugdymo ir kitus poreikius, atsižvelgiant į vaiko (jaunuolio) individualias savybes bei ypatumus, susijusius su jo amžiumi, lytimi.

Reabilitacijos metu vykdoma įvairaus pobūdžio veikla - individuali ir grupinė psichoterapija, terapija bendruomenėje, psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos, specialios literatūros skaitymas, „12 žingsnių“ programos įsisavinimas, dienoraščio pildymas, videofilmų peržiūra ir aptarimas, užsiėmimų, susirinkimų lankymas, paskaitos, seminarai, diskusijos, situacijų modeliavimas, pokalbiai su besigydančiais asmenimis (anoniminių grupių lankymas), patyriminiai ir pasitikėjimo žaidimai, grupių pasirodymai, dailės terapija.

Vaikų ir jaunimo skyriuje darbo dienomis kasdien vyksta šeši grupiniai užsiėmimai, kurie trunka po vieną valandą. Taip pat per dieną yra skirta 2,5 val. individualioms konsultacijoms. Savaitgaliais vyksta po penkis valandos trukmės grupinius užsiėmimus.

Gydymosi laikotarpiu yra užtikrinamas bendrojo lavinimo ir ugdymo tęstinumas. Darbo dienomis, po grupinių užsiėmimų vyksta pamokos.

Užsiėmimus veda ir individualiai konsultuoja skyriaus psichologai bei socialiniai darbuotojai. Du trečdalius dienos veiklas vykdo psichologai (apie 5 val.), o likusį laiką su skyriuje besigydančiais jaunuoliais dirba socialinis darbuotojas (apie 2 val.). Psichologinė pagalba ir priežiūra užtikrinama 24 val. per parą.

Šeimos konsultavimo metu tėvai kartu su vaiku ieško problemų sprendimo būdų, stiprina tarpusavio bendravimą, įgyja bendravimo įgūdžių patirties, gauna naudingų patarimų ar tiesiog moralinį palaikymą.

Paslaugos Kauno apskrities priklausomybės ligų centro vaikų ir jaunimo skyriuje teikiamos nemokamai. Asmenims nuo 16 m. pageidaujant, užtikrinamas anonimiškumas.

 

KAUNO APSKRITIES PRIKLAUSOMYBĖS LIGŲ CENTRO VAIKŲ IR JAUNIMO SKYRIUS

Giedraičių g. 8, Kaunas. Darbo laikas nuo 8-17 val. Registracijos telefonas tel. 8-37 331996.  24 val. budintis postas tel. 8-37 333254.

  • Kreipiantis į Kauno apskrities priklausomybės ligų centro vaikų ir jaunimo skyrių turėti:
  • asmens tapatybės dokumentą (vaikams iki 16 m.- gimimo liudijimą);
  • vaiką/ jaunuolį lydinčiojo asmens tapatybės dokumentą (juridinio asmens – įgaliojimą dėl interesų atstovavimo).

Valstybinis psichikos sveikatos centras konsultuoja asmenis, norinčius mesti rūkyti, elektroniniu paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

 

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie užtikrina tinkamą svetainės funkcionavimą ir informavimą.
Privatumo politika Sutinku